Шведська бізнес-асоціація – про досвід екологічних ініціатив

Стаття підготовлена Сенчуком Богданом Васильовичем (SBA) та Щербініною Діаною Олегівною (SBA) за підтримки шведських компаній

Швеція (швед. Sverige), офіційна назва Королівство Швеція – найбільша держава Північної Європи; в складі ЄС.
Населення — понад 10 млн осіб

Площа – 447 435 км²
Столиця –  Стокгольм
Мова — шведська. Особливість: Швеція входить в топ-5 країн із найкращим рівнем володіння англійською мовою (https://www.ukrinform.ua)
Валюта — шведська крона

ШВЕЦІЯ – ЕКОЛОГІЧНИЙ ПІОНЕР

 • Перша країна у світі, яка прийняла закон про охорону навколишнього середовища в 1967 році та провела першу конференцію ООН з питань довкілля в 1972 році.
 • За даними шведського уряду, його політика призвела до того, що лише 1% твердих побутових відходів потрапляє на звалища, а 99% – переробляються або використовуються для виробництва біогазу.
 • Швеція також поставила за мету до 2050 року мати нульові чисті викиди парникових газів.
 • ~50% енергії у Швеції з відновлюваних джерел.
 • Шведський уряд поставив перед собою амбітні цілі щодо сталого розвитку, включаючи забезпечення до 2045 р. 100% відновлюваної енергетики.

ЗМЕНШЕННЯ КАРБОНОВОГО СЛІДУ ВЕДЕ ДО ЗБІЛЬШЕННЯ ВВП?

Статистика підтверджує прямий вплив росту ВВП при зменшенні викидів парникових газів. Швеція, яка десятиліттями займається питаннями екології та застосовує новітні методи для покрашення екологічного стану, є доказом того, що турбота про екологію дорівнює турботі про економіку.

Згідно з даними таблиці можна порівняти викиди парникових газів та економічне зростання (несезонно скориговані, постійні ціни 2018, 2008Q1-2019Q2. Індекс 2008Q1 = 100 (www.scb.se):

Джерело: Statistics Sweden
 • Повне сортування відходів, якому навчають з дитячого садка;
 • «Plogging» (швед. «plocka» – «збирати» та «jogga» – «бігти»)  – пробіжка та збір сміття. Це поняття народилося у Швеції у 2016 році. Це не лише добре для довкілля, але й корисно для здоров’я!
 • часткова або повна відмова від м’ясних продуктів, так як затрати на тваринництво в екологічному розрізі колосальні;
 • етичне ставлення до природи;
 • електротранспорт та транспорт на біопаливі;
 • беруть велосипед або йдуть пішки;
 • віддають перевагу потягу, а не власному авто: швидко, зручно, не потрібно шукати стоянку, а головне екологічно;
 • феномен «flygskam» або «сором літати» – через непоправно великий карбоновий слід, який залишається після польоту одного літака, шведи віддають перевагу подорожам по своїй країні або в найближче зарубіжжя, обираючи навіть не своє авто, а потяг або велосипед;
 • ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ!

ЯКИЙ ОСОБИСТИЙ ВНЕСОК КОЖЕН ШВЕД РОБИТЬ ДЛЯ ПОКРАЩЕННЯ ЕКОЛОГІЧНОГО СТАНУ?

ПІДТРИМКА УКРАЇНИ ШВЕЦІЄЮ

Швеція – одна з небагатьох країн, яка 1% свого ВВП віддає на гуманітарну допомогу іншим країнам. Відповідно до Регіональної стратегії співпраці, ухваленої в 2014 р., Україна отримує найбільше допомоги. Ці кошти спрямовуються на реформування у трьох основних напрямах: євроінтеграція та розвиток ринкової економіки; зміцнення демократії та верховенства права; покращення довкілля та зменшення впливу на зміну клімату.

Підтримка України Швецією (2019 р.)
Джерело: https://www.sida.se/English/where-we-work/Europe/Ukraine-/Cooperation-in-figures/

Швеція надає інвестиційні гранти для екологічних проєктів через Східноєвропейське партнерство з питань енергоефективності та навколишнього середовища (E5P), Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Північну екологічну фінансову корпорацію (NEFCO). Підтримку в тому числі отримують громадські організації, які працюють у сфері захисту довкілля та енергоефективності.

ШВЕДСЬКА БІЗНЕС-АСОЦІАЦІЯ В УКРАЇНІ ТА ІНІЦІАТИВА ЧИСТИХ ТЕХНОЛОГІЙ

Шведська Бізнес-Асоціація створена 28 серпня 2017 р. Це громадська спілка, яка підтримує шведські компанії, що працюють на українському ринку та українські компанії, які цікавляться ринком Швеції. Створення асоціації – це бажання продовжити діяльність Шведської торгової та інвестиційної ради (Business Sweden), яка була присутня в Україні до 2016 р.

ШБА, її члени та партнери співпрацюють в рамках 5 активних платформ:

 • «Чисті технології та відновлювані джерела енергії»
 • «IT та телекомунікації»
 • «Агропромисловість, виробництво та обробка продуктів харчування»
 • «Медицина»
 • «Ініціатива безпечних доріг»

Наступна запланована платформа: «Креативна індустрія».

Фото: Сенчук Богдан, Президент Шведської Бізнес-Асоціації
ресурс: https://ldaily.ua/

«Чисті технології та відновлювані джерела енергії» – це платформа, в рамках якої відбувається співпраця компаній, які пропонують/впроваджують екологічні рішення. Ще на початку діяльності наша асоціація помітила неабияку цікавість до даної платформи, адже Швеція має дуже багато екорішень, що зробило її прикладом для багатьох країн. Ці рішення все активніше застосовуються в Україні, адже багато шведських компаній відкрило свої представництва у нас.

Ви можете знайти рішення по очищенню води, повітря, технології по застосуванню відновлюваних джерел енергії та екотранспорт. Все це та багато іншого пропонують шведські компанії вже зараз. А ще є рішення, які можуть вийти на ринок України, проте за нестабільного інвестиційного клімату ці спроби відкладаються на роки. Навіть без представництва у нас з компаніями можна працювати напряму і вести перемовини про партнерство, а наша асоціація якраз й існує, щоб знаходити та зміцнювати міждержавні бізнес-зв’язки. Ми за розвиток, кооперацію та партнерство!

СОЦІАЛЬНО ВІДПОВІДАЛЬНИЙ ШВЕДСЬКИЙ БІЗНЕС
ТОВ «Сканія Україна» про екологічні транспортні рішення

Світ наближається до переломного моменту, коли взаємодія нових технологій та бізнес-моделей дозволить створити середовище, у якому екологічні транспортні рішення стануть «новою нормою», а існуючі неекологічні рішення просто зникнуть. Майбутній транспорт буде декорбанізованим, чистим, електрифікованим, безпілотним та цифровим.

«Стратегія Scania – бути лідером у переході на сталу транспортну систему. Наш підхід базується на трьох наріжних каменях: енергетична ефективність, альтернативні види палива та електрифікація, а ще розумний та безпечний транспорт. Жоден із напрямів ізольовано не здатен забезпечити екологічно сталу систему транспорту, тому потрібно поєднати всі три», – Хокан Йюде, Генеральний Директор ТОВ Сканія Україна.

Енергетична ефективність

Компанія забезпечує енергоефективність кількома способами: постійно вдосконалює свої двигуни та трансмісії, щоб вони споживали менше палива; навчає водіїв, щоб вони управляли вантажівками більш ефективно та безпечно.  

Альтернативні види палива та електрифікація 

Scania пропонує найширший вибір альтернативних видів палива, які здатні суттєво зменшити викиди СО2. Для України, наприклад, поки що єдиним прийнятним рішенням є газові вантажівки на метані. Також Scania активно розвиває та інвестує в електрифікацію транспортних засобів. Вже доступні повністю електричні автобуси та вантажівки, а також гібридні версії трансмісій.

Відновлюване пальне – вантажівки та автобуси

Хороша новина в тому, що відновлювані види палива, які доступні сьогодні, дозволяють досягти цілей CO2  у майбутньому. 

З жовтня 2015 року  Scania пропонує рішення для усіх комерційно доступних видів палива та для всіх видів перевезень, які також відповідають нормам Євро 6.

Для Scania відновлювані види палива означають бізнес як завжди. Scania першою почала використовувати відновлювані види палива ще 30 років тому, і тепер пропонує найширшу лінійку вантажівок на відновлюваних видах палива на ринку, починаючи від етанолових вантажівок та автобусів, закінчуючи зрідженим чи стисненим біогазом. Всі двигуни Євро 5 та Євро 6 можуть заправлятися HVO, це означає, що всі вантажівки та автобуси у Європі з 2010 року можуть заправлятися відновлюваним паливом. До того ж, майже вся техніка може заправлятися біодизелем на основі FAME. У 2017 році Scania представила свій новий 13-літровий газовий двигун для нового покоління вантажівок, рішення для магістральних перевезень, яке також підходить для міського середовища, оскільки газові двигуни тихіші, ніж дизельні.

Електрифікація – це технологія, що швидко розвивається. Scania пропонує гібридні автобуси та вантажівки, а також повністю електричні автобуси. Scania розробляє кілька рішень з електрифікованих транспортних засобів, в тому числі заряджання на електродорогах, вантажівки з паливними елементами та електричні автобуси (BEV).

Зображення: ТОВ Сканія Україна

Цифри, що зображені на схемі, відображають максимальне зменшення СО2 (до X%) потенційно можливо на кожен кілометр у порівнянні з дизелем.

Цифри беруть до уваги увесь ланцюг – від виробництва палива до його використання ТЗ (Well-to-Wheel). Вони є еквівалентами CO2, тобто включають також ефект парникових газів, таких як метан та окис азоту.

Інтелектуальні та безпечні опції

Підключені сервіси відіграватимуть значну роль в екологічних транспортних рішеннях. Такі послуги, як Управління Автопарком, допомагають оптимізувати маршрути та вдосконалити ефективність. Додаток Scania Zone може допомогти водіям пристосуватися до місцевих обмежень щодо викидів та шуму, дозволяючи нічну доставку товарів для кращого функціонування та прибутковості бізнесу.

Масштабні зусилля Volvo Trucks з електрифікації – це важливий крок на шляху до екологічно чистого та енергоефективного транспорту

Volvo Trucks запускає у продаж повний модельний ряд електричних вантажних автомобілів в Європі в 2021 році. Вже наступного року перевізники в Європі зможуть замовити повністю електричні версії великотоннажних вантажівок Volvo.

Volvo Trucks проводить зараз випробування електричних великотоннажних вантажних автомобілів Volvo FH, Volvo FM і Volvo FMX, які будуть використовуватися для регіональних перевезень і міських будівельних робіт в Європі. Ці вантажні автомобілі будуть мати дозволену повну масу автопоїзда до 44 тонн. Залежно від конфігурації акумуляторної батареї запас ходу може складати до 300 км. Продажі почнуться в наступному році, а серійне виробництво – в 2022 році. Це означає, що з 2021 року Volvo Trucks буде продавати в Європі повну лінійку електричних вантажівок для міських перевезень вантажів, вивезення сміття, регіональних перевезень і міських будівельних робіт.

Нагадаємо, що Volvo Trucks розпочала серійне виробництво середньотоннажних вантажівок Volvo FL Electric і Volvo FE Electric в 2019 році. Ці електровантажівки призначені для міських перевезень і вивезення сміття, головним чином в Європі.

Фото: Volvo Trucks

HL Display/ТОВ Дисплей Україна використовує енергію тільки з відновлюваних джерел

HL Display – європейський лідер у виробництві рішень для автоматизації мерчандайзингу і комунікації з покупцями в місцях продажу. Компанія використовує в своєму виробництві електричну енергію тільки з відновлюваних джерел. 90% відходів власного виробництва переробляються безпосередньо на місці. Прагнучи зменшити свій вплив на навколишнє середовище, HL Display скорочує використання у виробництві частки первинного пластику і переходить до використання відновленого або переробленого, а також біопластику.

Вже з 2019 року ємності для продажу товарів на вагу, а також розділювачі для товару на полицях виготовляються з переробленого пластику. Біопластик – це цілком органічний матеріал на основі цукрової тростини і кукурудзи. З біопластику HL Display успішно виробляє цінникотримачі для магазинів і треї/лотки для товару, які зовні нічим не відрізняються від пластикових, але на 100% біорозчинні і безпечні для природи, як і сам процес їх виробництва.

«HL Display – незамінний і надійний партнер для відповідальних роздрібних мереж і виробників товарів, які роблять свідомий вибір на користь сталого майбутнього нашої планети», – Ігор М’яленко, директор ТОВ Дисплей Україна.

ТОВ ЮСКАН Україна має власну сонячну електростанцію

Влітку 2018 року компанія YouScan (платформа для аналітики соцмедіа) встановила на терасі свого офісу сонячну електростанцію. Вона складається із 10 сонячних панелей, «розумного» лічильника та інвертора Fronius, який підлаштовує вироблення електроенергії під поточне навантаження.

У сонячні дні станція виробляє до 3.5 кВт/ч електроенергії, це більше половини потреб офісу.

Вартість станції склала $5000, встановлення зайняло усього кілька днів. При проєктуванні також подбали про зовнішній вигляд та ергономіку: із сонячних панелей утворили навіс, який створює тінь, під ним комфортно проводити час.

Проєкт повинен окупитись за 5-7 років, проте його мета була скоріше екологічною і мотиваційною, ніж фінансовою – в YouScan працюють прогресивні люди, яким цікаві новітні технології, команда щаслива долучитись до використання чистих джерел енергії і вирішення сучасних світових проблем.

«За даними з нашої електростанції, вже за 2 роки ми зменшили викиди CO2 на 3 тони. Щоб поглинути таку кількість знадобиться 75 дерев», – Олексій Орап, директор ТОВ «ЮСКАН УКРАЇНА».

Також в офісі організували сортування сміття, збір відпрацьованих батарейок і відмовились від використання одноразового посуду.

Фото: https://gener.com.ua/ses-na-terrase-ofisa-v-czentre-kieva/

ТОВ «Баришівська зернова компанія» використовує технології альтернативної енергетики

Енергоефективність та енергоощадність посідають одну із ключових ролей у роботі Баришівської зернової компанії. В галузі обробки ґрунтів у компанії розроблена технологія комплексності операцій, яка мінімізує шкідливий вплив на довкілля та структуру сільськогосподарських угідь.

Взірцевим у галузі екоенергетики є організація виробництва у елеваторному господарстві. На сьогодні це шість підприємств у чотирьох областях України: Полтавській, Чернігівській, Київській, Хмельницькій. На трьох елеваторах активно використовуються технології альтернативної енергетики. Мова, зокрема, про роботу італійських сушарок з теплогенераторами українського виробництва, які працюють на твердому пальному. Впровадження цих систем, починаючи з 2017 року, дали чималий економічний результат для Баришівської зернової компанії. Так, на Пирятинському елеваторі, де працює дві системи «генератор-сушарка» на альтернативному пальному, економія на блакитному пальному складає 1,4 мільйона гривень щорічно. Яготинський елеватор, де також встановлено тепловий генератор, має результат економії до 2 мільйонів гривень на рік. На обох підприємствах успішно апробовані й до цього використовуються у якості пального відходи зернообробки. На Ніжинському елеваторі компанії, потужності якого працюють виключно на твердому пальному (пелети з рослинних решток), економія на енергії складає від 2 до 3 мільйонів гривень щорічно, залежно від коливання цін на основні групи енергоресурсів.

Фото: Баришівська зернова компанія
Баришівська зернова компанія, комплекс “теплогенератор-сушарка”, який працює на альтернативному пальному, Пирятинський елеватор

ТОВ Карготек Україна – частина waste management symbios

Компанія Карготек, основним рішенням якої є крани-маніпулятори та навантажувачі (бренд HIAB) для різних типів промисловості, поставила собі за мету не просто постачати дану продукцію, а ще й організувати хаб та стати частиною симбіозу по збору та утилізації відходів, об’єднавши компанії в один цикл. Унікальність підходу полягає в тому, що розроблений чіткий план, згідно з яким у наших українських реаліях відходи можна реалізовувати як вторсировину, енерго- та біоресурс.

Компанія вже декілька років веде відповідні перемовини з іноземними інвесторами.

Прогресивні комплексні рішення – ось що завжди було важливо в шведських компаніях, адже зараз вже ніхто не пропонує просто придбати продукт, а це ще й цілий комплекс послуг, який іде в пакеті.

До речі, Карготек співпрацює зі скандинавськими компаніями, пропонуючи зручні та ефективні рішення вже на етапі сміттєві контейнери-збір сміття-транспортування. За допомогою автоматизації систем та ергономічності зменшується кількість обслуговуючого персоналу в 3 рази, час обслуговування в 5 разів, збільшується об’єм відходів та тривалість його зберігання. В такий цикл компанія включила заглиблені контейнери, що економлять час, простір та мають естетичний вигляд.

ПрАТ «СКФ Україна» користується котлом на пелетах

СКФ Україна у Луцьку є частиною сім’ї SKF (Швеція) з 1998 року. Це єдиний в Україні виробник конічних роликових підшипників, компонентів та підшипникових вузлів. Компанія застосовує усі сучасні технології та рішення, має модерновий навчальний центр та розширені програми розвитку персоналу, а також здійснила у себе модернізацію системи енергозбереження.

Серед заходів енергозбереження була проведена заміна зовнішніх конструкцій (зенітні та аераційні ліхтарі – 397 шт., внутрішні та зовнішні ворота – 38 шт., вікна – 363 шт.), утеплення фасаду – 39000 м2 та проведена гідроізоляція даху – 110000 м2.

Також, була замінена вентиляційна установка, а рекуперація тепла становить  816  Гкал. Компанія проклала нову теплотрасу та отримала показники економії 1273 Гкал/рік, 518  т CO2.

В 2017 р. СКФ побудувала екологічно чисту котельню, яка працює на дерев’яних і соняшникових пелетах. Економія за опалювальний сезон склала 8,3 млн. грн (дані за листопад 2017 р. – березень 2018 р.), а прогнозована економія періоду 2018-2023 рр. складає 28 млн. грн.

Зменшення викидів СО2 шляхом модернізації котельні

Джерело: СКФ Україна

Атлас Копко розробляє проєкти, націлені на зниження викидів СО2 та інвестує в проєкт Water4All

Атлас Копко (виробництво компресорного обладнання) демонструє інноваційність з фокусом на енергозбереження, безпечність та ергономічність. Унікальність дизайну безмасляних турбокомпресорів дає змогу максимізувати економію енергії та знизити експлуатаційні витрати, заощадивши до 6% споживаної енергії, а це близько 26,5 тис. т. СО2 в рік. Якщо порівняти, то це еквівалентно викидам СО2 більш ніж 5,5 тисячами легкових автомобілів за рік.

Компанія на меті має зниження викидів вуглекислого газу на 50% до 2030 р.

В рамках проєкту Water4All Атлас Копко інвестувало близько €20 000 в буріння свердловин для води на Закарпатті. В результаті вже успішно встановлено 15 водяних колонок в Мукачеві, а 500 людей отримали доступ до чистої води.

Ще одним із важливих напрямів компанії, на який варто звернути увагу, – безмасляні повітродувки для промислових та муніципальних установок з очищення стічних вод. Компанія пропонує технологію подачі чистого повітря, яка відповідає потребам і забезпечує високу енергоефективність та економічність.

Xylem вирішує проблему доступу до чистої води

“Доступ до безпечної води, санітарні та гігієнічні умови мають важливе значення для захисту здоров’я людини під час усіх інфекційних захворювань, включаючи спалах COVID-19″, – Всесвітня організація охорони здоров’я.

Xylem започаткувала корпоративно-соціальну програму Xylem Watermark під керівництвом співробітників, яка прагне допомогти вирішити світові проблеми з водою. В рамках програми компанія працює з некомерційними партнерами над проєктами сталого розвитку, які турбуються про освіту та захищають безпечні водні ресурси. Співробітники добровільно витрачають власний час, надаючи безкоштовну кваліфіковану експертну підтримку, та роблять корпоративні грошові пожертви.

Xylem перевірено часом та користувачами. Насоси, які виготовляє компанія, показують чудову продуктивність, мають самоочисні робочі колеса, багатолопатеві конструкції для найвищої ефективності використання стічних вод та стійку високу ефективність. Один із відомих брендів є Flygt (Швеція) –  виробник сухих та заглибних насосів, занурювальних змішувачів та інтелектуальних систем управління. Матеріал, який використовується в насосах – це загартований чавун, опціональна дуплексна нержавіюча сталь та робочі колеса з твердого заліза.

Xylem як одна з провідних компаній вирішує проблему доступу до чистої води, створюючи інноваційні енергоефективні стійкі рішення для задоволення світових потреб у воді, стічних водах та енергії та пропонуючи рішення для повного циклу. Компанія обслуговує основних постачальників послуг, включаючи комунальні служби.

Унікальні технології Octopus Energy

Компанія Octopus Energy виготовляє теплові насоси Octopus з 1980 року. Головною ідеологією компанії стало створення надекономічних систем опалення, використовуючи альтернативні джерела енергії, які максимально зберігають природні ресурси і не мають негативного впливу на навколишнє середовище.

Офіційне представництво в Україні впроваджує енергозберігаючі проєкти по встановленню теплових насосів Octopus та має на меті розвивати культуру енергоспоживання в Україні.

В лютому 2018 р. Посольство Швеції в Україні та Шведська Бізнес Асоціації відвідали один із важливих об’єктів із системою Octopus – великоандрусівську школу в Кіровоградській області, де за рекордні 9 днів була встановлена сучасна система опалення OCTOPUS – це 6 теплових насосів та 18 зовнішніх блоків (випарників) теплових насосів, 90 низькотемпературних радіаторів, нові тепломагістралі та новий внутрішній блок, 28 вікон замінено на енергозберігаючі склопакети, а також встановлено систему дистанційного моніторингу та керування температурним режимом.

Теплові насоси Octopus мають коефіцієнт СОР 3.52 та в 3.5 рази економніші за електрокотли, у 2.5 рази – за газові та вигідніші за твердопаливні котли, а технологічність дозволяє інтегруватись в будь-яку систему опалення та систему «Розумний дім».

Співпраця LLENTAB з компаніями по виробництву морепродуктів в рамках проєкту промислового симбіозу

З моменту заснування LLENTAB у 1972 році в маленькому приморському містечку Kungshamn (Кунгсхамн), ми прагнемо зробити внесок в ефективне використання енергії та ресурсів, а також турбуємося про навколишнє середовище. Тому в 2019 році LLENTAB та одна з найбільших шведських компаній з виробництва морепродуктів об’єднали зусилля щоб завершити екологічний проєкт на західному узбережжі Швеції.

В рідному місті LLENTAB – Кунгсхамн розташовані найбільші шведські заводи з переробки риби, включаючи Orkla (Оркла) – компанія Abba, Lerøy (Лерей) та Marenor (Маренор). Це, звичайно, створює велике навантаження на навколишнє середовище, оскільки ці заводи створюють велику кількість біологічних залишкових продуктів та забрудненої технологічної води.

Проєкт Renahav (Ренахав) є частиною програми під назвою “Sotenäs Symbios”, започаткованої місцевою радою для об’єднання компаній та залучення зацікавлених сторін для створення “чистішого” способу ведення бізнесу. Ідея полягає в тому, що відходи, які утворюються в одній комерційній компанії, можуть бути використані іншою компанією.

Завод в Ренахаві, якому ЛЛЕНТАБ поставив всю будівлю, використовує залишкову продукцію місцевої рибної промисловості для виробництва біогазу, який потім може бути перетворено в тепло та електроенергію, які в свою чергу будуть продані тим же галузям. Крім того, азот, фосфор та калій можуть бути вилучені з біологічних відходів та використані як біологічне добриво для сільського господарства регіону.

Фото: LLENTAB, завод Ренахав, Щвеція

Стаття підготовлена Сенчуком Богданом Васильовичем (SBA) та Щербініною Діаною Олегівною (SBA) за підтримки шведських компаній